Een fijne zelfstudie "soorten herkennen" over het leren kijken naar kenmerken van specifieke groepen plantensoorten. Dit keer aandacht voor de hoofdgroep Aspergeachtigen. Les 6 uit 18 in een nieuwe reeks online lessen "soorten herkennen". "Leuk om er eens in te verdiepen."

Uitleg hoofdgroepen
Planten die op elkaar lijken en met elkaar kunnen kruisen en vruchtbare nakomelingen hebben worden samengevoegd binnen een Soort. Dit is het laagste hiërarchische niveau dat we in Flora van Nederland onderscheiden. Plantensoorten die heel veel kenmerken met elkaar gemeen hebben worden samengevoegd in een Geslacht. Plantengeslachten die veel kenmerken met elkaar gemeenschappelijk hebben worden samengevoegd in een Familie. In de website Flora van Nederland onderscheiden we, gebaseerd op de 24ste editie van de wetenschappelijke Heukels' Flora van Nederland, binnen de hogere planten aldus 146 plantenfamilies, die we hebben samengevoegd in 18 te onderscheiden hoofdgroepen.

Hoofdgroep Aspergeachtigen
De groep families die we tot de Aspergeachtigen rekenen omvatten kruidachtige, overblijvende planten die wortelstokken, bollen of knollen hebben. De bladeren zijn enkelvoudig, vaak smal en lang of lijnvormig, wortelstandig of aan de stengel geplaatst. De vaak fraaie bloemen zijn in beginsel drietallig, regelmatig tot klokvormig.

Een bijzondere bloemvorm treffen we aan bij de Gele lis terwijl de meeste soorten een zestallig bloemdek kennen dat is samengesteld uit twee kransen van drie bloemdekbladen die te herkennen zijn als kelk- en kroonbladen. De soorten die behoren tot de Lookfamilie herken je ook gemakkelijk aan de geur van ui of knoflook.

Stappenplan "soorten herkennen" van de hoofdgroep Aspergeachtigen

Bekijk een aantal video determinaties en bestudeer de foto's met kenmerken. Let hierbij in het bijzonder op de kenmerken bloeiwijzen, bladeren en stengels.

Kies tot vijf plantensoorten uit deze groep die je goed hebt leren herkennen..

Ga op het goede moment naar buiten, bijvoorbeeld met hulp van onze bloeikalender, om te kijken of de omstandigheden kloppen met wat je hebt gelezen. 

Het is nog leuker en leerzamer om dit samen met anderen te doen en de ervaringen ter plekke bij de planten te delen.

Ga aan de slag met de groep Aspergeachtigen

Les 6 uit 18 Flora online "soorten herkennen" van hoofdgroepen © Flora van Nederland